پیشبینی قیمت دلار

پیشبینی قیمت دلار

 


پیش بینی قیمت دلار / نیمه دوم 97 و سال 98

خیلی از کارشناسان اقتصادی در  این حوزه بر این باورند که این روند افزایش قیمت ارز در نیمه دوم سال 97 شدت بیشتری خواهد گرفت و اما این نظرات زمانی ارائه شده بود که هنوز دولت وارد بازار ارز نشده بود سعی در کنترل بازار نداشت.

از بهمن سال 96 تا به امروز که 24 آبان 97 است حدودا 10 ماه می گذرد و قیمت دلار از 3.750 تومان، قیمت دلار امروز تا این لحظه به حدوده 14000هزار  تومان رسیده است! و این یعنی 10.000 هزار تومان افزایش قیمت، اقتصادی که بدین صورت دچار نوسان قیمت باشد قطعا دچار مشکلات فراوانی است.

قیمت دلار را به هیچ عنوان نمی توان پیش بینی کرد چرا که قیمت دلار را بازار مشخص می کند

بازار هم بر اساس عرضه و تقاضا قیمت را تعیین میکند حالا با این فرمول که بازار ایران با فقر شدید ارز مواجه است و تقاضا به شدت بالاست و همین امر باعث افزایش لحظه ای قیمت ها می شود .با توجه به اینکه ذخیره ارزی کشور قطعا دچار مشکل است و از آبان این مشکلات بیشتر هم می شود زیرا افزایش ذخیره ارزی فقط با افزایش صادرات و فروش نفت در بازار های رسمی بین المللی حاصل می شود و بعداز برهم خوردن برجام ایران در صادرات و معاملات بین المللی شدیدا دچار کاهش شده است و از آبان این فشارها چند برابر هم می شود.

بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که روند افزایشی قیمت دلار و ارز در ایران به هیچ وجه قابل کنترل نیست ، این موضوع هم باعث نگرانی مردم شده چرا افزایش نرخ ارز را کاملا در سفره های خود احساس کردند برخلاف زمانی که گفته می شد برجام تاثیرش بر اقتصاد خرد خانواده ها بسیار قابل لمس است و کسی این تاثیر ها را ندید ، اما امروز با این افزایش نرخ ارز تمام کالا های مصرفی و مواد خوراکی در بازار شاهد رشد حداقل 50 تا 300 درصدی هستیl
با این اوضاع ارز و افزایش لحظه ای نرخ دلار در بازار ایران باید فقط صبر کرد تا نتیجه این همه فشار بر روی مردم را دید و اینکه دولت بلاخره چاره ای برای این اوضاع وحشتناک پیدا می کند یا اینکه اقتصاد ایران هروز به ورشکستگی 100 درصدی نزدیک می شود .
در بین مردم نگرانی موج می زند و فقط دولت و مسئولان باید پاسخگوی این همه فشار به اقشار مختلف جامعه باشند.

قیمت دلار به صادرات نفت ارتباط مستقیم دارد

با توجه به برهم خوردن برجام و ایجاد اختلال در بازار ارز و سکه تحلیل های کارشناسان بر این اساس است که بعداز 13 آبان و تحریم های جدید آمریکا که مشخصا بروی صادرات نفت ایران تاثیر مستقیم دارد و باعث کاهش شدید صادرات مستقیم در بازار های بین المللی می شود و تنها راه فروش نفت در ازای کالا می باشد آن هم به بعضی از کشورها که حاضرند ریسک تحریم های آمریکا را بپذیرند.

با کاهش ارز آوری این محصول استراژیک برای دولت روبه رو می شویم قطعا با این موضوع روند افزایشی قیمت ارز مخصوصا دلار آمریکا به شدت رشد می کند و قیمت هر دلار 20.000 هزار تومان هم قابل پیش بینی است و حتی برخی دیگر از کارشناسان  رقم بالاتر از 20.000 هزار تومان را هم پیش بینی می کنند.

اما بعداز روز 13 آبان اتفاق خاصی هنوز نیفتاده و قیمت دلار با فشار دولت و قوه قضاییه کنترل شده است اما مشکل اصلی اقتصاد ایران امروز فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت کالاهایی است که به بهانه افزایش قیمت دلار قیمت هایشان بالا رفت و امروز حاضر به کاهش قیمت نیستند و هر روز این افزایش قیمت ها نیز بیشتر به چشم می آید.

افزایش قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای خیلی از تولید کنندگان و وارد کنندگان تا بتوانند هر چه می خواهند قیمت هایشان را افزایش بدهند و متاسفانه هیچ مرجع و ارگانی هم تا این لحظه نتوانسته نظارتی دقیق داشته باشد تا بلکه کمی از فشاری که مستقیما بروی اقشار متوسط و پایین جامعه می باشد کم کند.

پیش بینی قیمت دلار در سال 98

پیش بینی قیمت دلار واقعا کار ساده ای نیست، مخصوصا زمانی که با شدید ترین تحریم ها نیز روبه رو باشیم اما اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم این است قیمت دلار با دخالت مستقیم دولت و قوه قضاییه فعلا در آرامش است مگر اتفاق جدیدی بیفتد.

امروز واقعا پیش بینی قیمت دلار برای مردم ایران بسیار مهم است اما باید بگوییم این اشتباه بزرگی است که درگیر آن شده ایم، بلکه اقتصاد ایران امروز دچار یک درد بزرگتری است و آن این است که مردم دلیل همه گرانی ها را دلار می دانند و اشتباه بزرگ ما همینجاست.

قیمت دلار فقط بهانه ای شد برای همه تولید کنندگان و وارد کنندگان تا از این موقعیتی که پیش آمده بیشتر جیب هایشان را پر کنند و مردم تاوان سنگینی برای این سودجویی های گاه و بی گاه این افراد پرداخت می کنند.
امروز توقع همه مردم و کارشناسان اقتصادی از مسئولان فقط قیمت دلار نیست بلکه قیمت تمام مایحتاج اولیه زندگی است و تمام کالاهایی که امروز به بهانه قیمت دلار بالا رفتند.

در ادامه به چند خبر مهم و تحلیل راجب قیمت دلار در آینده می پردازیم.

این گزارش در تاریخ 19 شهریور 97 منتشر شده است.

پیش‌بینی عجیب «فوتبالیستِ اقتصاددان» از قیمت دلار

حسین راغفر

پیش‌بینی عجیب و غریب حسین راغفر از روند دلار باعث واکنش شدید محافل علمی، اقتصادی و رسانه‌ای شده است.
به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از نیک‌رو؛ حسین راغفر که معمولا مخالفان خود را به آمریکایی بودن متهم می‌کند دو روز پیش خواستار احیای دلار ۴۲۰۰ شد؛ نرخی که فساد و تقسیم رانت بی‌سابقه‌ای را به دنبال داشت. وی تهدید کرد که در غیر این صورت دلار به ۴۰ هزار تومان خواهد رسید! انجمن اقتصاددانان ایران و تعدادی از اقتصاددانان برجسته در کنار رسانه‌های مختلف کشور به اظهارات این اقتصادخوانده واکنش نشان داده و نسبت به تبعات التهاب‌آفرین این اظهارات بدون مبنا هشدار دادند.

در اطلاعیه‌ای که انجمن اقتصاددان ایران به این مناسبت منتشر کرد آمده است: در چنین روزهای حساسی اعلام نرخ‌های نادرست و همچنین پیش‌بینی‌های اغراق‌آمیز از نرخ ارز توسط کسانی که به عنوان اقتصاددان در جامعه شناخته می‌شوند موجب تاسف بسیار است.

دکتر طبیبیان از اقتصاددانان برجسته ایرانی نیز با انتشار مطلبی، گزاره‌های اشتباه و غیرعلمی راغفر را برشمرد و به وی یادآور شد که علم اقتصاد با رمالی و غیب‌گویی تفاوت دارد. به نوشته دکتر طبیبیان، این حرف راغفر که تورم به نقدینگی ارتباطی ندارد پرت‌ترین حرف ممکن در اقتصاد است.
واکنش جالب‌تر را سایت انتخاب داشت که با اشاره به سوابق فوتبالی راغفر نوشت: آقای راغفر! «اقتصاد»، «فوتبال» نیست که هر روز یک «بمب» در آن بترکانید! هم شایعه دلار ۴۰ هزار ‌تومانی ایجاد می‌کنید و هم مطالبه دلار ۴ هزار تومانی دارید؟
این سایت ادامه داده است: به راستی کدام یک از اقتصاددانان کشور ادعا‌های راغفر و ارقام عجیب و غریب ارائه ‌شده توسط او را می‌پذیرند؟ و چه کسی می‌تواند به این راحتی بر موضوعاتی فراتر از شایعات فعلی که اساسا تا پیش از این وجود ‌خارجی نداشته اند (مانند دلار ۴۰ هزار تومانی)، چنین ماهرانه دامن بزند؟
منبع : اقتصاد نیوز

این گزارش نیز در تاریخ 25 شهریور 1397 منتشر شده شده است.

پاسخ یک فعال اقتصادی به «دلار چقدر می‌شود؟»

پرویز حسابی

پرویز حسابی، فعال اقتصادی درباره پیش بینی خود از کف قیمت دلار آمریکا در صورت کاهش قیمت در هفته های آینده گفت: این سوالی است که پایه و اساسی ندارد. وقتی در امور اقتصادی، فنداسیون و پی ساختار، طوری شده که می‌لرزد، باید فکری به حال آن بکنیم.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ پرویز حسابی درباره اینکه آیا معاملات در بازار ارز با قیمت آزاد در حد زیادی انجام می‌شود و یا محدود است، گفت: خود شما حاضرید شیر یا ماست یا کالایی را که قیمت آن سه هزار تومان است، ۵ هزار تومان بخرید؟ طبیعی است که نه. اما عکس آن نیز وجود دارد. یعنی اگر شما کالایی داشته باشد که ۵۰ هزار تومان قیمت داشته باشد، حاضر نیستید آن را ۳۰ هزار تومان بفروشید.
او با ذکر مثالی با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی قیمت شیر، ادامه داد: من اگر نتوانم روزی یک لیوان شیر بخورم، هفته‌ای یک بار آن را می‌خورم. اما در برخی موارد مجبور می‌شویم تصمیمات دیگری بگیریم. مثلا در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار دانشجو در خارج داریم که پدر و مادرشان باید ماهانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای آن‌ها بفرستند. طبیعی است که این‌ها مجبور هستند ارز را به هر قیمتی تهیه کنند.
او ادامه داد: به عنوان مثالی دیگر اگر کسی دارو پیدا نمی‌کند، و قیمت آن را بسیار بالا بگویند، باز هم مجبور به خرید آن خواهد بود. در حال حاضر مواد پتروشیمی را ۶۰۰ درصد گران کرده اند. کسانی که مجبورند باید این افزایش قیمت را تحمل کنند. یا مثلا چند ماه است پس از ماجرای اعتصاب رانندگان، قیمت‌ها را ۲۰ درصد بالا برده اند.
این فعال اقتصادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در صورت کاهش قیمت دلار، چه رقمی را می‌توان به عنوان کف قیمت پیش بینی کرد؟ گفت: این سوالی است که پایه و اساسی ندارد. وقتی در امور اقتصادی، فنداسیون و پی ساختار، طوری شده که می‌لرزد، باید فکری به حال آن بکنیم.
او با انتقاد از برخی پیش بینی‌ها درباره قیمت دلار اظهار داشت: از کجا می‌گویند دلار ۴۰ هزار تومان می‌شود؟ پایه و منطق و استدلال آن‌ها چیست؟ چرا نگفتند مثلا ۱۷ هزار تومان؟ یا ۱۲ یا ۱۰ هزار تومان؟
حسابی با اشاره به ایرادات پایه‌ای اقتصاد کشور، گفت: در حال حاضر ما با بیماری مواجه هستیم که باید خون آن را تعویض کرد.
منبع : اقتصاد نیوز

نکته جالب پیش بینی قیمت دلار این است که هیچ مقاله ای بعداز تاریخ 13 آبان در وب سایت های بزرگ منتشر نشده است و هیچ یک از اساتید بنام اقتصادی و فعالان این حوزه اصلا نظری ندارند و همگی با هم سکوتی معنا دار پیشه کردند.
در ادامه یک مقاله فوق العاده کارآمد از تیم تحقیقاتی کارشناس برجسته اقتصاد جناب آقای محمد حسین ادیب را باهم می خوانیم.
قیمت دلار تا زمانی که مردم فکر می کنند فرد دیگری وجود دارد که دلار را از آنها گران تر می خرد بالا می رود.

در گام بعد اقتصاد وارد فاز جدیدی میشود

محمد حسین ادیب

قیمت دلار بر اساس میزان نگرانی معامله‌گران از آینده تعیین میشود نه بر اساس تقاضا برای مصارف ارزی ، تقاضا برای مصارف ارزی در مجموع ٣٣ درصد سال ٩۶ است که شامل چهار مورد است :
تقاضا برای مصارف ارزی برای کالا با دلار ۴٢٠٠ تومان دو برابر سال ٩۶ است ( سال ٩۶ در مجموع ٧ میلیارد دلار با نرخ ٣٨٠٠ تومان توزیع شد ، در شش ماهه اول ٩٧ معادل ١٢ ماهه سال ٩۶ دلار با نرخ ۴٢٠٠ تامین شده است )
تامین ارز با دلار نیمایی در سال ٩٧ حدود ١۴ میلیارد دلار است که معادل ٧٨ درصد سال ٩۶ است ( در سال ٩۶ مجموعا ١٨ میلیارد دلار ، ارز برای نیاز صنایع تامین شد )
تقاضا برای کالا با دلار آزاد ، ١٠ درصد سال ٩۶ است ( بر اساس مطالعات میدانی تیم تحقیقاتی محمد حسین ادیب )
تقاضا برای ارز خدماتی ٢٠ درصد سال ٩۶ است ( مسافرت به خارج ، فروش دارایی و مهاجرت ، خرید ویلا در آنتالیا ، …) اما این مطلب دو پرانتز می برد :
ایرانیان خارج از کشور که طی ده سال گذشته از بانکهای خارجی با بهره کمتر از ۵ درصد وام گرفته و با بهره بالای ٢٠ درصد در بانکهای داخلی سپرده گذاری کرده اند ( به تصور اشتباه ثابت بودن نرخ ارز ) اکنون به سرعت در حال خارج کردن سپرده از بانکهای ایران اند و اینها مهم ترین متقاضیان خرید ارز اند
ایرانیان خارج از کشور که پس انداز خود را در بانکهای داخلی پس انداز کرده اند اکنون به سرعت در حال خروج سرمایه خود از ایرانند و این باعث افزایش نرخ ارز شده است
نتیجه :
پس از مدت کوتاهی ، نرخ دلار در نقطه ای بالاتر از انتظارات تورمی مردم می ایستد و در این نقطه دو اتفاق می افتد :
الف – تقاضای خرید ارز به قصد سفته بازی صفر میشود
ب- همه کسانی که طی ٩ ماه گذشته دلار خریده اند به قصد گران تر شدن ، فروشنده دلار میشوند
ج – همزمان شدن دو پدیده فوق ، عرضه دلار را به شدت بالا برده و تقاضا برای ارز را به شدت کاهش می دهد
د- ابتدا دلار سقوط می کند اما این روند پایدار نیست و نهایتاً ، قیمت دلار بر اساس عرضه دلار به اقتصاد و تقاضای مصرفی برای دلار تعیین میشود ، تعیین نرخ ارز بر اساس تقاضای سفته بازی طول عمر کوتاهی دارد ، هزاران نفر به خاک سیاه می نشینند

  • تجارت دوم
  • شرکت بازرگانی تجارت دوم با ۱۰ سال سابقه فعالیت در زمینه بازرگانی و تولیدی در راستای کمک به صنایع و کسب و کارهای مردم کشور عزیزمان ایران در زمینه کلیه ملزومات آبمیوه و بستنی و خطوط تولید و بسته بندی همواره با خدمات پشتیبانی عالی و توجه به نیاز مشتری سعی بر این داریم تا بهترین قیمت در بازار همراه با نظارت تیم مجرب و حرفه ای جهت کسب لذت از بهترین خرید در کنار شما دوستان هستیم .

طراحی سایت توسط آیوا وب